« Prosinac 2019 »

Školsko područje

Školsko područje Osnovne škole Cestica pokriva prostor Općine Cestica, na krajnjem sjeverozapadu Republike Hrvatske, a obuhvaća sljedeća naselja: Cestica, Križovljan Radovečki, Radovec, Radovec Polje, Babinec, Kolarovec, Falinić Breg, Vratno Gornje, Vratno Otok, Veliki Lovrečan, Mali Lovrečan, Brezje Dravsko, Dubrava Križovljanska, Jarki,  Križanče, Selci Križovljanski, Malo Gradišće, Virje Križovljansko, Virje Otok i dio Natkrižovljana.

Školske potrebe zadovoljavaju se u matičnoj školi sa sjedištem u Cestici za učenike od 1. do 8. razreda i u PŠ Lovrečan za učenike od 1. do 4. razreda.

Pretežni dio stanovnika živi u nizinskom području uz rijeku Dravu duž glavne cestovne prometnice Zagreb-Varaždin-Maribor, a manji dio na njenom vinorodnom brežuljkastom jugozapadnom rubu.

U Općini Cestica živi oko 6000 stanovnika naseljenih na 46 km 2, a graničimo s Općinama Petrijanec, Vinica i Voća Donja, te velikim dijelom s Republikom Slovenijom.

Prevladavaju mješovita domaćinstva koja se bave vinogradarstvom, poljoprivredom  i stočarstvom. Muški dio radno sposobnog stanovništva zaposlen je u industriji Varaždinske županije, nešto manje u susjednoj Sloveniji, Austriji i Njemačkoj, uz izraženu dnevnu i tjednu migraciju, dok se žensko stanovništvo zapošljava uglavnom u pogonima tekstilne i prehrambene industrije u Varaždinu i okolnim naseljima Varaždinske županije.