« Svibanj 2024 »

DANI OTVORENIH VRATA- pregled događanja
Autor: Administrator , 19. 6. 2009.

Dani otvorenih vrata u OŠ Cestica održali su se od

18. - 22. svibnja 2009.  sa zajedničkom temom:

Glagoljica je hrvatski identitet; mi tražimo naš, cestički!

Veliki svijete, eko-poruku šalje ti dijete!

Ponedjeljak, 18.V. od 9.00

Gdje su se učila prva slova? – pješačko-planinarski pohod učenika od V.-VIII. razreda

Kako bi učenici i učitelji upoznali povijesne i zemljopisne osobitosti cestičkoga kraja s naglaskom na razvoju školstva, organizirano je hodanje u dvije grupe:

Učenici petih i šestih razreda su uz pratnju Gabriele Furjan krenuli od stare škole u Radovcu. Tamo ih je dočekala umirovljena učiteljica Ivanka Ercegovac koja je govorila o nastavi u vrijeme njihovih baka. Nakon toga su nastavili planinarskom stazom na Prekorski vrh, te dalje na Falinić breg. Zadržali su se uz pjesmu i šale na imanju Vladimira Knezocija i razgledali njegovu etno-zbirku. Završetak puta bio je u Babincu, uz zgradu nekadašnje Osnovne škole, gdje su na nogometnom igralištu odigrali nogomet.

Stariji, učenici sedmih i osmih razreda, uz pratnju Franje Talana prevezeni su autobusom do Gradišća, te su razgledali napuštenu klijet u Križanču gdje je održavana nastava trideset godina. Razgledali su i Miklinovu kapelu o kojoj im je govorio župnik  Janko Bunić. Zatim su nastavili graničnom crtom prema Lovrečanu i zaustavili se u podrumu najvećeg vinogradara na Lovrečan Bregu, Marijana Matijašeca. Nakon posjeta crkvi sv. Lovre spustili su se do Područne škole Lovrečan. Cijela trasa koju su prešli svi učenici iznosi oko 15 km, a zahvaljujući prekrasnom danu, doživljaj je bio u cijelosti ostvaren.

Utorak, 19. V. u 12.30

Najstarije knjige našega kraja – izložba

Nakon prethodnog posjeta župnom dvoru i zahvaljujući susretljivosti križovljanskoga župnika Ivana Košića, pripremljena je zanimljiva izložba u predvorju škole. Velike fotografije naslovnica najstarijih knjiga i rukopisa iz župne knjižnice uvjerile su sve zainteresirane da su i male sredine poput naše oduvijek bile dio kulturne Europe. Na otvorenju je župnik učenicima održao zanimljivo predavanje o razvoju pisama kroz povijest. Izložbu su pripremili: Tatjana Skupnjak-Žagi, Davor Hohnjec i Katica Obadić.

Srijeda, 20.V. od 13.00

Otvorena vrata škole –predavanja i radionice

Viši razredi nastavili su s upoznavanjem  svojih identiteta. Prvu radionicu održali su učenici Barbara Hohnjec, Valentina Pongračić, Marino Korotaj i Emanuel Obadić, te učiteljica Katica Obadić. To su bila predavanja uz prezentacije na  temu glagoljice, o prvoj hrvatskoj početnici, te o sudjelovanju na Maloj glagoljskoj akademiji u Roču. Nakon toga svi učenici i prisutni gosti uključili su se u rad različitih radionica.

Literarna grupa je uz pomoć Marte Banfić stvarala uz motto: Naš kaj je naš znak i te uratke su izveli u programu, a dramska je grupa dovršavala scenski nastup pod nazivom: Igramo se glagoljice. Vodile su Jelena Kreć, Željka Posavec-Malok i Marija Kadi.

Mirjana Voćanec, Ivanka Hohnjec i Majda Vizjak vodile su radionicu koja je izrađivala privjeske za ključeve i ogrlice s glagoljskim slovima, a Gordana Ivančić i Tatjana Skupnjak-Žagi izrađivale su straničnike s mudrim izrekama napisanima latinicom i glagoljicom.

Glagoljašku pisarnicu vodila je Katarina Juričinec i u njoj su nastali zanimljivi radovi na keramičkim pločicama, a Marela Levačić-Žamić je s učenicima izradila veliku sliku s motivima našega kraja.

Veselo je bilo u Igraonici koju su vodile Nives Horvat i Željka Dugi. Izradile su različite igre koje se moglo odgonetavati uz pomoć glagoljice i matematike.

Marija Krobot je vodila vjeronaučnu radionicu i učenici su izradili krunicu s temom naših crkva i kapela, a Katica Erlih je potaknula učenike da iz papira izrađuju prometala.

Medijsku grupu koja je pratila sva događanja vodili su Željka Tomašić, Stipo Papić i Krešimir Golub.

U isto vrijeme su učenici nižih razreda stvarali u radionicama vođeni ekološkom temom. Prezentaciju svega ostvarenoga imali su u 15.00.

U 17.00 je započeo svečani kulturno-umjetnički program. U njemu su učestvovali pjevački zbor, tamburaški orkestar, dramska i literarna grupa, te učenici nižih razreda. Pripremale su ih učiteljice Slava Požgajec, Nada Mendaš, Slavica Golub, Gordana Marsenić, Katica Furjan, te Danijela Kelek. Učenicima i roditeljima obratila se ravnateljica Nevenka Turščak koja je govorila o uspješnom radu škole u ovoj školskoj godini.

Četvrtak, 21. V.

Križovo, proštenje

Petak, 22. V.

Jednodnevni izleti učenika i učitelja

Svi učenici (osim učenika sedmih razreda koji idu uskoro na maturalno putovanje) putovali su od ranih jutarnjih pa do kasnih večernjih sati širom Hrvatske: u Zagreb, Hrvatsko zagorje, Smiljan, Plitvička jezera… Dan je bio kao stvoren za izlete i nakon upoznavanja užeg zavičaja, doista je trebalo krenuti malo dalje!

ob.