« Svibanj 2024 »

Ponovni susret s čarobnim Merlinovcima
Autor: Administrator , 28. 11. 2012.

Našu je školu 23. studenoga posjetilo već poznato i drago nam kazalište Merlin  iz Zagreba. Izveli su predstavu "Mali princ" prema priči Antoine de Saint Expery-a . U predstavi  su uživali učenici 5.-8. razreda. Merlinovci su nas opet jako nasmijali, ali i potaknuli na razmišljenje. Članovi novinarske grupe zamolili su glavnog glumca Ivana Horvata za intervju što je on objeručke prihvatio.

Intervju: Ivan Horvat iz putujućeg kazališta Merlin

Što Vas je potaknulo da se bavite glumom?
Pa, prvestveno me potaknula sestra (Ana Merlin) koja je studirala književnost i glumu i kada je ona išla na sve te priredbe, ja sam uvijek išao s njom i to mi se jako dopalo.

Što za vas znači gluma?
Pa...Teško je sada objasniti u tri-četiri rečenice što znači za mene gluma...Gluma je nešto u čemu se ja vidim i nešto gdje se mogu opustiti i na tih tridesetak minuta (koliko traje predstava) sve zaboraviti. Jednostavno se skoncentriram na posao i to obavim najbolje što mogu.

Koga volite više glumiti, pozitivca ili negativca?
Ja stalno glumim nekog pozitivnog lika, ali više me privlači negativna strana. Ne sada u smislu bandit ili huligan , nego dramski tekst koji mi se kod negativnih likova jako sviđa.

Čime se bavite u slobodno vrijeme?
U slobodno vrijeme većinom provodim sa ženom i prijateljima. Družimo se, zabavljamo se, odemo nekamo van i tako, uživamo. No ipak, vjerujte mi, slobodnog vremena nemam puno tako da kad dođem kući navečer glavno da se najedem, istuširam i sutra opet na probe.

Kako dugo pripremate predstavu?
Hmm..pa onako otprilike dva mjeseca. Ovisi o dramskom tekstu i izvedbi. Naravno da ako izvedba ima više teksta i scena vježbamo malo duže, a ako je manje teksta i scena, onda manje.

Koja Vam je uloga bila najdraža?
Definitivno uloga u kojoj sam igrao Don Quijota. U toj sam se ulozi najviše pronašao.

Kako odabirete predstave?
Već na probama znamo razmišljati o sljedećoj izvedbi na način da gledamo dramski tekst, da ne bude predugačak ili prekratak, onda gledamo na scene, možemo li odglumiti ili kakve smo volje. Na primjer, ako je netko sretan onda daje prijedlog za nešto sretno, ako je netko tužan, za nešto tužno, zaljubljen itd.

Koju predstavu trenutno pripremate?
Trenutno nijednu, ali naša zadnja je bila Kamenolomac.

Jesu li u Vaše vrijeme školovanja kazlišta dolazila u školu?
Da, dapače, još više nego sada. Nama je tada bilo, na neki način, obavezno ići u kazalište. To je bilo  u školskom programu. Sada djeca sjede pred računalom i cijele dane vise po fejsu, što je na neki način dobro. Tehnologija se razvoja brzo i sve to štima, ali razvojem tehnologije jako se zanemario kulturni život poput kazališta.

Putujete li često van Hrvatske?
Baš i ne. Nedugo smo bili u Mađarskoj, što nije tako daleko od Hrvatske, a najdalje što smo išli je bila Indija. Tamo smo bili prošli mjesec na jednoj kazališnoj olimpijadi. Idemo, ali kao što rekoh, ne često.

Kako dugo ste rdili na predstavi Mali princ?
Mali Princ je prva izvedba kazališta Merlin tako da smo na njoj najduže radili. Stvarno, oko 5 mjeseci. No nju smo, valjda zbog slave, odigrali najviše puta – oko 400.

Kako ste se osjećali u našoj školi i kakva smo bili publika?
Vaša škola je zbilja jedna jako lijepa škola. Jako sam se ugodno osjećao jer inače ne volim igrati po školama, no vaša je posebna zbog toga što ima  lijepo  predvorje i gore je ona ograda tako da mi daje dojam kao da sam u kazalištu. Bili ste odlična publika, niste bili stisnuti u sebe ili tihi...Bili ste onako, baš simpatični i otkačeni.

Imate li kakvu poruku za učenike?
Uvijek vjeruj u sebe i u ono što radiš, točnije, vjeruj u se i u svoje kljuse.

BLIC PITANJA
žuto - plavo                     -> plavo
pas - konj                         -> konj
šetnja – trčanje
->trčanje
romantika – klasika
-> klasika
čitanje – pisanje
-> pisanje
jezik – književnost
-> književnost
plesanje – pjevanje
-> pjevanje
crno – bijelo
-> bijelo

Uživali smo u razgovoru te izrazili želju da se ponovno vidimo iduće godine.