« Svibanj 2024 »

Europski dan jezika (Europäischer Tag der Sprachen)
Autor: Administrator , 24. 9. 2012.

Deutschgruppe  „Sturm“ već je tradicionalno, ponovno sudjelovao u obilježavanju Europskog dana jezika pod motom „Deutsch ist nah!“ u Varaždinu.
Tom su prigodom, po prvi put, javnosti pokazali svoju novu izložbu posvećenu austrijskom slikaru i arhitektu Friedensreichu Hundertwasseru, te time nastavljaju svoju seriju izložbi posvećenih poznatim slikarima sa njemačkog govornog područja.
„Sturm“ je svojom zapaženom izložbom napravio još jedan korak bliže svom cilju - popularizaciji njemačkog jezika na našem području.

Samo obilježavanje najavio je i ugledni Goethe Institut, na svojim internetskim stranicama   ... klikni ovdje

fotografije

Na ovogodišnjoj manifestaciji Europskog dana jezika, sudjelovalo je čak  12 osnovnih škola sa područja Varaždinske i Međimurske županije.

Pokrovitelji obilježavanja bili su:

- Europski kulturni krug / Europäischer Kulturkreis (EKULT),
- Donaschwäbische Kulturstiftung- Stuttgart,
- Zentralstelle für das Auslandsschulwesen ( ZfA ),
- Hrvatsko društvo učitelja i profesora njemačkog jezika (Kroatischer Deutschlehrerverband).

Što je uopće „Europski dan jezika“?

Europski dan jezika se temelji na inicijativi Vijeća Europe.
Cilj akcijskog dana je vrjednovanje svih jezika i kultura kao i doprinos osoba koje posjeduju prednosti višejezičnosti, povećanju individualne višejezičnosti i motivaciji ljudi u Europi o doživotnom učenju jezika.
Pri tome je povećana pozornost na očuvanje bogate baštine 200 europskih jezika.
Europski dan jezika prvi put je predstavljen 2001. godine tijekom Europske godine jezika.
Glavni su ciljevi proslave Europskog dana jezika:

• upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika i poticati učenje većega broja jezika da bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura;
  • promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe;
  • poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.