« Svibanj 2024 »

Književni susret s Nadom Mihoković-Kumrić
Autor: Administrator , 29. 5. 2012.

U četvrtak, 24. svibnja 2012. učenici naše škole susreli su se s književnicom za djecu i mlade Nadom Mihoković-Kumrić.
Književnica je s učenicima ostvarila prisan i prijateljski odnos.  Predstavila nam je  svoju prvu objavljenu knjigu, Lastin rep, koja je na popisu lektire za sedmi razred.
Posebno je učenicima opisala i  knjigu Tko vjeruje u rode još, koja je zapravo autobiografija dijela njezinog života dok je bila trudna sa svoje dvije kćeri, i u kojoj je nostalgično opisala svoj rodni kraj, a to je Novigrad Podravski.

fotografije

Također nam je kroz razgovor otkrila kad je počela pisati, koji je njezin prvi objavljeni uradak, što je lastin rep i kako izgleda, kako je i kad počela pisati knjige i za odrasle. Sve nam je to slikovito dočarala starim listom u kojem je objavljen njezin prvi uradak, slikama lastinog repa i mrazovca i pravim rukopisom njezine prve radio-drame. Draga književnica ostavila  je neizbrisiv  trag u našim srcima.

Biografija
Nada Mihoković-Kumrić rođena je 1951. godine u Novigradu Podravskom. Nakon završene gimnazije u Koprivnici diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, a magistrirala pretkliničku eksperimentalnu farmakologiju na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Još od učeničkih dana surađuje na radiju i objavljuje prozu za djecu u dječjim listovima. Prozu za mlade i odrasle objavljuje od 1984. (KC-Fokus, Vikend, Vesela sveska, Modra lasta, Radost, Smib, Cvitak…). Zastupljena je u nekoliko zajedničkih knjiga, čitanki i zbornika. Članica je Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade.
Prva joj je knjiga objavljena 1995. i to upravo knjiga koju nam je predstavila: Lastin rep. Za nju je iste godine dobila nagradu "Mato Lovrak" za najbolji dječji roman. Drugu knjigu, zbirku pripovijedaka za mladež, Mjesto pod suncem, objavila je sljedeće godine. 1997. U biblioteci Hit Junior objavljen je njezin treći roman za mladež pod naslovom Mrazovac, 1998. roman za djecu Tko vjeruje u rode još, 2001. roman za odrasle Prilagođeni, 2002. roman za odrasle (i) mlade Vjetar kroz kosu, 2006. zbirku priča za djecu Vrijeme je, 2008. roman za mladež Rep, ali ne lastin (nastavak romana Lastin rep), a 2009. zbirku priča za mlade Uvijek nada.
Za dječju priču je nagrađena drugom nagradom na natječaju Vesele sveske 1988. godine, trećom nagradom za igrokaz na natječaju Modre laste 1988., a prvom nagradom za kratku priču na Književnom natječaju radnika 1986. i 1987. godine.
Njezin roman Prilagođeni preveden je na engleski jezik pod naslovom The Adjusted. Prema njemu je naš pjevač Jacques Houdek skladao svoju istoimenu pjesmu.
Nada živi s obitelji u Velikoj Gorici, a radi u vlastitoj ljekarni u obližnjem Buševcu.