« Svibanj 2024 »

Zelena čistka u OŠ Cestica
Autor: Administrator , 25. 4. 2012.

Osnovna škola Cestica uspješno je sudjelovala u akciji Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš i tako se pridružila mnogim gradovima i školama u Republici Hrvatskoj koji su osvijestili važnost života u čistom i zdravom okolišu.
U akciji su sudjelovali svi učenici škole, njih 421. Osim učenika, čišćenju su se pridružili svi djelatnici škole: učitelji i učiteljice, ravnateljica, pedagoginja, školska knjižničarka, domar i spremačice. Sve je počelo nakon drugoga sata kada su učenici nižih razreda pripremili prigodni program u kojem su pojedinačnim i skupnim nastupima, izradom i prezentacijom plakata progovorili o važnosti očuvanja okoliša i planeta Zemlje. Neke od poruka bile su: U cvijeću nema mjesta smeću, Ne hodam po zelenim površinama, Priroda ne treba nas, nego mi nju, Ne kupujte ono što vam nije potrebno i mnoge druge.

fotografije

Viši razredi su nakon trećeg sata akciju započeli kratkim programom u holu škole. U programu je pročitano pismo potpore akciji te je scenskom igrom dočaran nemaran odnos ljudi prema prirodi. Nakon toga svi su prionuli na posao. Svaki razred zajedno sa svojim razrednicima dobio je pojedinačne zadatke. Tako su učenici osim čišćenja smeća u okolišu škole plijevili travu i korov uz fasadu škole, grabljali suhe grančice sa zelenih površina, plijevili i okopavali cvjetne gredice i kamenjar, meli asfaltni dio uz školu, prali žardinjere oko škole, sadili ukrasno bilje. Napravljen je i plakat sa zanimljivostima iz ekologije. Za njihov rad bile su im potrebne rukavice, metle, motike, grablje, vreće za smeće. Učenici su pokazali iznimnu volju za čišćenjem i uređenjem svoga okoliša te su za jedan školski sat napravili veliki posao.

U Područnoj školi Lovrečan učenici su se sa svojim učiteljicama nizom aktivnosti pridružili akciji. Radovi oko škole započeli su u srijedu 11. travnja kada su vrijedne mame učenika iz 2. c  razgrnule zemlju kod stražnjeg ulaza u školu i posijale travu. U srijedu, 18. travnja učenici su uz pomoć vjeroučitelja i učiteljica zasadili lipu, pokupili kamenje po travnatom igralištu te ga iskoristili za uređenje. U petak su djeca očistila cijelo dvorište škole od razne ambalaže, papirića i smeća i razvrstala ih u predviđene kontejnere.

Na kraju možemo zaključiti da je Zelena čistka u OŠ Cestica uspjela zahvaljujući dobroj suradnji učitelja i drugih djelatnika škole, roditelja te vrijednih i motiviranih učenika.