« Svibanj 2024 »

Proljeće je, a u nama nemir
Autor: Administrator , 23. 3. 2012.

Iako već nekoliko dana uživamo u toplim i sunčanim danima, proljeće je stiglo 20. ožujka u 6: 14 minuta.
Proljeće na sjevernoj polutki traje od 21. ožujka, travanj, svibanj do 21. lipnja,  a na  južnoj Zemljinoj polutki, proljeće  počinje 1. rujna, a završava 30. studenog. Na prvi dan proljeća dan i noć jednako traju (proljetna ravnodnevica).

Postoje tri razdoblja kroz proljeće:
*pretproljeće počinje u vrijeme pojavljivanja proljetnica, često zvanih "vijesnici proljeća"( kockavica, šumarica, podlijesak (šafran), visibaba i jaglac )
*rano proljeće razdoblje je kad se pojavljuju cvjetovi i listići na drveću
*pravo proljeće razdoblje je u kojem lista mnoštvo listopadnog drveća.

Dolazak proljeća često kod ljudi izazove tzv. « proljetni umor» koji utječe na radnu sposobnost, koncentraciju, raspoloženje. Jedan od razloga je neodgovarajuća prehrana koja se zimi obično bazira na smrznutom ili odstajalom voću i povrću te jednoličnoj prehrani.. Zbog toga nam slabi imunitet, skloniji smo virozama i vječno umorni do te mjere da smo jako iscrpljeni i poslije vrlo kratke šetnje. Kako bismo izbjegli ovakva stanja, poželjno je ustajati ranije, gibati se, pospremati, rekreirati te konzumirati mnogo voća.

Dorotea Ivančić, 8.b