« Svibanj 2024 »

Sjetimo se žrtava Holokausta
Autor: Administrator , 27. 1. 2012.

Svake godine se 27. siječnja diljem svijeta obilježava Dan sjećanja na  žrtve Holokausta. Holokaust je  sustavno istrebljivanje drugih grupa, a najviše se ističe za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj. Milijuni nevinih Židova bilo je ubijeno, a još više ih se smještalo u tzv. koncentracijske logore. Koncentracijski logori prvenstveno su služili za ubijanje neistomišljenika i Židova. U njima su zatvorenici, još sposobni za rad, morali izvršavati teške fizičke poslove. Danima su ostavljani bez hrane i vode izloženi bolestima.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta je memorijalni nacionalni praznik u Njemačkoj, a nazvan je Der Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus - Dan sjećanja na žrtve nacional-socijalizma. Ujedinjeni narodi su odlučili proglasiti taj dan međunarodnim danom sjećanja na sve žrtve, posebice na djecu.

Tragedija nastala kao posljedica Holokausta  se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milioni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.
                                                                        (Kofi Annan, 27.01.2006.)

Terezija Gerbus, 8.a