« Svibanj 2024 »

Maturalac
Autor: Administrator , 8. 9. 2022.

1. rujna 2022. učenici osmih razreda otputovali su na dugoočekivani maturalac u Šibenik u pratnji učiteljice Nataše Bistrović, pedagoginje Dubravke Žigmund i učitelja Krešimira Goluba.

Prije glavnog odredišta, grada Šibenika, učenici su posjetili Smiljan - rodno mjesto našeg poznatog fizičara i izumitelja Nikole Tesle. U  Memorijalnom centru   Nikola Tesla uživali su u razgledavanju njegove rodne kuće, upoznali se s njegovom biografijom   gledajući film te makete njegovih izuma. U poslijepodnevnim satima, uz  stručno vodstvo, učenici su razgledavali znamenitosti grada Šibenika.  Jedna od njih svakako je Tvrđava sv. Mihovila koja se smjestila na kamenom uzvišenju s kojeg se pruža prelijep pogled na čitav grad. U sredini tvrđave, nalazi se i predivan amfiteatar na kojem se tokom ljeta održavaju koncerti.

Osim tvrđave, učenici posjećuju i katedralu svetog Jakova, najznačajnije graditeljsko ostvarenje 15. i 16. st. na tlu Hrvatske. Zbog svojih iznimnih vrijednosti katedrala je 2000. godine uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa.

U predvečerje slijedi smještaj u kompleks Mihovil.

Drugi dan maturalca učenici posjećuju NP Krka gdje upoznaju prirodne i kulturne ljepote parka. Poslijepodne je bilo rezervirano za kupanje u Turističkom naselju Solaris, a nakon večere slijedio je dance party.

Treći dan učenici posjećuju otok Prvić gdje obilaze Memorijalni centar Fausta Vrančića. Razgledavaju zbirku modela njegovih izuma od kojih su neki bili u pravoj veličini te njegova najznačajnija pisana djela. Nakon ručka svi su jedva dočekali slobodno vrijeme za kupanje i sportske aktivnosti na plaži u Brodarici. Večer je prošla u međusobnom druženju svih osmih razreda.

Nedjelja je bila zadnji dan maturalca. Prije povratka kućama, učenici su iskoristili slobodno vrijeme za šetnju Šibenikom jer vrijeme nije bilo pogodno za odlazak na plažu. Nakon ručka u hotelu, pomalo tužni, u večernjim satima uputili smo se kućama gdje su nas željno očekivali roditelji.