« Svibanj 2024 »

Na državnom Natjecanju iz Hrvatskoga jezika
Autor: Administrator , 13. 5. 2019.

Svrha svakog natjecanja je predstavljanje rezultata rada, znanja, vještina i sposobnosti učenika. Veoma nas je obradovala vijest  kada nam je naša mentorica Hrvatskoga jezika priopćila da smo obje pozvane na državnu razinu natjecanja. To nam je dalo dodatnu motivaciju i priliku da se još više dokažemo.

Na XXIV. državno Natjecanje u poznavanju Hrvatskoga jezika krenuli smo 6. svibnja 2019. godine. U pitomim zagorskim bregima smjestilo se naše odredište - Terme Tuhelj. Sve je započelo svečanim otvorenjem domaćina - OŠ Lijepa naša uz prigodni program i želje da se ugodno osjećamo u Tuheljskim Toplicama i 7. svibnja uspješno riješimo ispit u OŠ Lijepa naša. Nakon suočavanja s izazovom imale smo slobodno vrijeme koje smo itekako dobro iskoristile. Opuštanje u bazenu pomoglo je smanjiti napetost koja je rasla što se više približavao trenutak objave prvih neslužbenih rezultata. Konačni rezultati objavljeni  8. svibnja pokazali su da smo osvojile 8. i 9. mjesto. Mi smo zadovoljne postignutim rezultatima jer je ovo naše prvo državno natjecanje.  Sve ovo ne bi bilo moguće bez naše učiteljice Maje Soldatek koja nam je prenijela ljubav prema hrvatskom jeziku. Velika joj hvala što je nesebično darovala svoje slobodno vrijeme, zajedno s nama proučavala hrvatski jezik, usavršavala jezične kompetencije i pismenost.
Sve više postajemo svjesne važnosti njegovanja jezika za našu tradiciju i kulturu te se u potpunosti slažemo s jezikoslovcem Petrom Šimunovićem koji kaže:  „Hrvatski jezik najvažniji je spomenik cjelokupne hrvatske kulturne baštine, mi drugoga jezika nemamo, izgubimo li ga, izgubili smo sebe.“

Ana Mihin i Vlatka Đurman, 7. b