« Svibanj 2024 »

Područna škola Lovrečan uz 90 godina postojanja odjenula novo ruho
Autor: Administrator , 11. 4. 2019.

U srijedu, 10. travnja održana je Završna konferencija projekta „Energetska obnova zgrade PŠ Lovrečan na adresi Svetog Lovre 35, 42 208 Cestica, Veliki Lovrečan“. Ukupna vrijednost iznosi 1.068.639,16 kuna, od čega je 614.473,03 kuna ili 57,5% iz Europskog fonda za regionalni razvoj, odnosno Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, Prioritetna os 4 – Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Varaždinska županija projekt sufinancira s 454.166,13 kuna ili 42,5%, od čega je 266.774,93 kuna iz Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata.

Zamjenik župana Tomislav Paljak nije krio svoje zadovoljstvo predstavljenim rezultatima.
„S ponosom mogu reći da je Područna škola Lovrečan treća škola u posljednja tri tjedna u kojoj su uspješno završili radovi na energetskoj obnovi. Najveće zadovoljstvo je vidjeti zadovoljne učenike, roditelje i djelatnike škole, što je nama u Varaždinskoj županiji još jedna konkretna potvrda koliko je bila važna odluka da se pokrene novi investicijski ciklus ulaganja ʺtežak" 70 milijuna kuna. Zahvaljujući dobroj pripremi i vođenju ovog i svih drugih EU projekata energetske obnove, odobren nam je bespovratan EU novac, na koji smo dodali sredstva iz županijskog proračuna te ćemo obnoviti ukupno 22 škole. Rezultat je doista fantastičan. Derutne školske zgrade pretvaraju se u energetski učinkovite objekte u kojima je djeci i učiteljima ljepše i ugodnije raditi, a štedi se na energentima, što znači da nam ostaje novac koji ponovno ulažemo u obrazovanje i podizanje standarda. Uz sve to, pridonosi se i zaštiti okoliša“, istaknuo je zamjenik župana.

Škola u Lovrečanu izgrađena je 1929. godine, a od 1956. godine formirana je centralna škola u Babincu s Područnom školom u Lovrečanu. Danas ima 62 učenika u četiri čista odjela razredne nastave.

Škola je bila obnovljena od 1982. do 1984. godine. Uređenjem učionica i dvorane te dogradnjom sanitarnih čvorova i  kuhinje, 1995. godine pristupilo se adaptaciji s ciljem osiguravanja boljih uvjete za rad učenicima i zaposlenicima, a 1997. godine obnovljen je pokrov i pročelje zgrade. 2007. godine dograđena je učionica, ulazni hol i trijem čime su zadovoljeni uvjeti za uvođenje jednosmjenske nastave.
Ova energetska obnova vrijedna više od milijun kuna najveće je ulaganje u
školu. Izvedena je toplinska izolacija vanjskih zidova, kao i ravnog krova te poda tavana, a uz to je postavljena nova vanjska stolarija. Ugrađen je i novi kondenzacijski kotao za grijanje i pripremu tople vode. Time je zgrada u potpunosti energetski obnovljena i  iz energetskog razreda F prešla je u razred C.
Osim značajnih ušteda na energentima zahvaljujući ulaganju EU novcem i novcem Varaždinske županije, učenici i djelatnici imat će neusporedivo bolje uvjete za rad smanjenjem potrošnje energije za grijanje za 60,18% na godišnjoj razini u odnosu na potrošnju prije obnove, a istodobno će biti smanjena količina emisije CO2 u atmosferu za značajnih 64,75%.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj potpisan je u lipnju prošle godine. U postupku javne nabave za izvođača radova izabrana je tvrtka Građevinarstvo Stipić d.o.o. iz Svetog Ivana Zeline, a uslugu upravljanja i administriranja tijekom provedbe projekta izvodila je AZRA d.o.o. iz Varaždina.

******************

Objavljeno na e-portalima: