Predavanje „Djeca u prometu“
Autor: Administrator , 13. 9. 2018.

U srijedu, 12. rujna 2018. godine, učenike prvih razreda posjetili su djelatnici Policijske uprave Varaždin, Hrvatskog Crvenog križa i Hrvatskog autokluba. Djelatnik Policijske uprave Davor Bezak održao je za prvašiće kratko predavanje pod naslovom „Djeca u prometu“. Učenici su obaviješteni kako se moraju ponašati kao sudionici u prometu.

Djelatnik Hrvatskog Crvenog križa, Josip Kanešić, u svrhu što bolje edukacije svakom je djetetu poklonio brošuru „Na putu do škole“. Putem priče – slikovnice, približena je djeci stvarna situacija  – što učiniti ako se dogodi nesreća. Stručno osoblje Hrvatskog autokluba upoznalo je učenike s konceptom programa „Vidi i klikni“, čija je svrha usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o:

• sigurnom načinu ponašanja u prometu (u svojstvu pješaka ili suputnika u automobilu)
  • prepoznavanju karakterističnih opasnosti kojima su djeca izložena u prometu
  • korištenju nogostupa
  • sigurnom prelasku ceste (propisnom i pravilnom prelaženju korištenjem pješačkih prijelaza, rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila…)
  • prolasku raskrižjem
  • prepoznavanju znakova koje u prometu daju vozači automobila (pokazivači smjera)
  • uspostavi vizualnog kontakta / komunikacije pješak – vozač
  • propisnom, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilo te sjedenju i korištenju sigurnosnih pojaseva u automobilima
  • rizicima zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva

Učenici prvih razreda sudjelovali su u igri „Vidi i klikni“ pri čemu su se naizmjence vozili u interaktivnom automobilu HAK-a.