Terenska nastava učenika Osnovne škole Cestica
Autor: Administrator , 7. 12. 2018.

Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Učenici 8. a i 8. b razreda vođeni ciljem očuvanja sjećanja na Vukovar i Domovinski rat posjetili su 28. i 29. studenoga 2018. godine grad heroj - Vukovar.
Posjet Vukovaru  započeo je vrlo zanimljivim predavanjima o Domovinskom ratu  i Bitki za Vukovar. Učenici su proširili svoja znanja uz priče predavača popraćene mnogobrojnim fotografijama i videozapisima. Nakon predavanja prošetali su središtem grada i dunavskom šetnicom.

Kod središnjeg križa, koji je podignut u čast svim poginulim braniteljima na ušću rijeke Vuke u Dunav, zapalili su svijeću i odali počast poginulima.
Nakon ukusne večere u restoranu Istra slijedilo je opuštanje uz ples na brodu.
U četvrtak prijepodne učenici su uz stručno vodstvo obilazili mnogobrojne memorijalne lokacije grada Vukovara i okolice. To su mjesta posebnog pijeteta: Memorijalni centar Domovinskog rata,  Spomen-dom Ovčara, Spomen-obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata Ovčara,  Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Vodotoranj, Spomen-obilježje poginulim braniteljima Trpinjske ceste, “Kukuruzni put”, Mjesto sjećanja-Vukovarska bolnica 1991.

Škola mira i kviz u rodnoj kući prvog hrvatskog nobelovca Lavoslava Ružičke bili su našim učenicima vrlo poučni, a ostat će im zasigurno u dugom  i dragom sjećanju. U kvizu su sudjelovale i osvojile odlično drugo mjesto učenice Ana Bogadi i Iva Humek.
Umorni i svjesni važnosti očuvanja mira i tolerancije naši su se osmaši vratili svojim domovima u kasnim večernjim satima.