Domaćinstvo i u PŠ Lovrečan
Autor: Administrator , 10. 11. 2017.

Prije mnogo godina u svim je školama kao predmet postojalo DOMAĆINSTVO. Kuhalo se, peklo, učilo o bontonu, o korištenju pribora  za jelo, šivalo se, vezlo. Učilo se kroz igru, zabavu i druženje. Sve je to bilo vrlo korisno i poučno i mnoge ga se generacije učenika rado sjećaju i danas.
    Na žalost, u današnje ga vrijeme nema u svim školama, ali ga se ipak malo po malo sve više uključuje u škole kao izvannastavnu aktivnost.

Od ove školske godine domaćinstvo je postalo dio naše škole u Lovrečanu. Dio učenika 3.c. razreda.
Prve satove domaćinstva, učenici su koristili za učenje o bontonu – kako postaviti stol, kako sjediti i ponašati se za stolom, kako koristiti pribor za jelo, slagati salvete…

Čitav listopad bio je posvećen JABUCI. Učenici su podijeljeni u grupe, uz vodstvo svoje učiteljice Ivane Čorko pripremali jabučnu pitu. Čitav proces proizvodnje izrađivali su sami – gulili su i ribali jabuke, mijesili tijesto, slagali pitu u protvanj. Svi su učenici s velikim veseljem i oduševljenjem sudjelovali u izradi i s velikim nestrpljenjem iščekivali završnu „fazu“, kušanje vlastite pite. Pitom su počastili i sve svoje prijatelje i djelatnike u školi.
      Osim pite, jabuke su pohali te pripremali jabučni sok pri čemu su također sve zadatke obavljali sami. Velika tehnička podrška u čitavoj „priči“ osim učiteljice, nam je bila i naša kuharica Klementina.

Učenici s nestrpljenjem iščekuju svaki novi sat domaćinstva. Suradnjom, zajedništvom, druženjem, pomaganjem, kroz zabavu i bez velike muke učenici uče i savladavaju životne vještine.
Njihovoj učiteljici je najveća nagrada osmijeh na licima njenih učenika, njihova sreća i zadovoljstvo nakon odlično odrađenog zadatka.
Još puno toga je pred njima.
 „Jedva čekamo novi sat domaćinstva“, poručuju učenici.