Izlet u Kopački rit - Đakovo
Autor: Administrator , 6. 6. 2017.

U petak,  2. 6. 2017. godine posjetili smo istočni dio Lijepe Naše, Kopački rit i Đakovo.
Bio je to izlet organiziran za učenike šestih razreda i njihove razrednike, Slavu Požgajec i Davora Hohnjeca. U pratnji im je bila i učiteljica Jelena Šinjur.

U ranim jutarnjim satima krenuli smo prema Kopačkom ritu. Ugodna vožnja Podravskom magistralom prošla je vrlo brzo uz smijeh, zabavu i pjesmu naših veselih učenika.

Posjet Parku prirode započeo je vožnjom brodom gdje nas je dočekao stručni vodič s kojim smo zajedno zaplovili kroz čudesni svijet poplavne doline Dunava. Upoznao nas je s bogatom florom i faunom PP te otkrio da je najveća ptica grabljivica na tom području orao štekavac koji je ujedno i simbol PP jer se tu nalazi njegovo najveće gnjezdilište  u ovom dijelu Europe.

Saznali smo i da ovdje raste preko 140 vrsta biljaka. Mnoge među njima su rijetke, a neke od njih rastu samo na ovom području. Neke od biljaka koje ovdje rastu su rijetka šarena perunika, posebno lijep bijeli lopoč, domaća paprat azola, crni šaš, ugrožene vrste vodoljub i rogoz, trska  i prekrasna sibirska perunika. I životinjski svijet obiluje bogatstvom različitih vrsta mekušaca, kukaca, 60- tak vrsti slatkovodnih riba, 11 vrsti vodozemaca, 10 vrsta gmazova te čak 293 vrsta ptica.
Pogledali smo i kratki dokumentarni film o bogatstvima koje možemo vidjeti i doživjeti u Kopačkom ritu.
Nakon kupovine suvenira i uspomena za svoje najmilije krenuli smo prema Đakovu gdje smo najprije uživali u ukusnom ručku.

Siti i  odmoreni,  prošetali smo do obližnjeg Ivandvora gdje se nalazi Državna ergela lipicanaca. Svi su pažljivo i sa zanimanjem slušali vodiča  te željeli doznati što više o posebnostima konja, uzgoju, prehrani i njihovoj ulozi. Ti ponosni sivo-bijeli ljepotani  zapeli su za oko i engleskoj kraljici. Đakovačka ergela se svrstava među najstarije ergele u Europi.
Đakovo je oduvijek zvan „biskupskim gradom“ u kojem su stolovali biskupi koji su ga obilježili svojim utjecajem i djelovanjem još od 13. stoljeća. Osobit pečat Đakovu dao je biskup Josip Juraj Strossmayer koji je dao sagraditi impozantnu katedralu, baziliku sv. Petra, izdaleka vidljivu u ravnici. Gradnja je trajala 16 godina, a utrošeno je nevjerojatnih 7 milijuna komada cigle koja se pekla u gradu.

Razgledali smo tu veličanstvenu katedralu, kratko se odmorili na simpatičnoj pješačkoj ulici- Korzo te zadovoljni i sretni krenuli prema svojim kućama s nadom da ćemo ovaj dio Lijepe Naše uskoro ponovno posjetiti!