STEM revolucija u OŠ Cestica
Autor: Administrator , 24. 4. 2017.

Početkom proljetnih praznika u Osnovnoj školi Cestica započela je BBC micro:bit radionica za sve zainteresirane učenike od 5. do 8. razreda, koju su organizirali članovi Udruge mladih HiperAktivni iz Cestice u suradnji s Osnovnom školom Cestica.

fotografije

Cilj radionica, koje su provedene u razdoblju od 18. – 21. travnja, jest upoznati učenike s osnovnim naredbama u Microsoftovom block-editoru te ih naučiti početničkom programiranju.
Radionice su započele s jednostavnijim zadacima, poput prikazivanja imena na ekranu micro:bita, kreiranja različitih ikona na zaslonu, paljenja LED-ica, dok je u nastavku bio niz zahtjevnijih zadataka poput izrade termometra, kompasa, brojila.

Voditelj projekta Dario Ščuric objasnio je svrhu ovih radionica te izrazio zadovoljstvo što je pokazan veliki interes među učenicima.
- Ideja radionica jest ta da učenici shvate princip na kojem se
temelji rad današnjih računala, da razvijaju svoju kreativnost, samostalno razmišljaju te istražuju dostupne mogućnosti i samostalne projekte vezane uz micro:bit. – istaknuo je Dario Ščuric dodavši kako je od polaznika pokazan velik interes za rad s micro:bitovima

Među polaznicima radionice bile su i učiteljice Mirjana Voćanec i Katica Erlih koje su se osjećale ugodno u ulogama učenica, a za Daria i ostale mentore imaju samo riječi pohvale.
Svim polaznicima uručene su diplome, a proljetna radionica završila je zakuskom, stolnim nogometnom i uz puno smijeha u prostorijama HiperAktivaca.

Mentori: voditelj Dario Ščuric, Ana Kutnjak, Katarina Milec, Matija Milec, Dejan Mihin i Valentin Talan.
Polaznici: učenici Petar Zagorec, Leon Levanič, Danijel Lazar, Dario Mićović, Jurica Golubić, Loren Levanić, Dominik Mićović, Lovro Grine, Viktor Hip, Danijel Petric te učiteljice Katica Erlih i Mirjana Voćanec.

Što je BBC micro: bit?
BBC micro:bit može se koristiti za sve vrste cool kreacija, od robota do muzičkih instrumenata - mogućnosti su neograničene. Ovaj mali uređaj ima 25 crvenid LED dioda koje koje mogu prikazivati poruke. Na njemu su i dvije programibilne tipke (gumbići) koji se mogu koristiti za kontrolu igre ili zaustavljanje i preskakanje pjesme na popisu za reprodukciju. BBC micro:bit ima su senzor ubrzanja, senzor temperature i osvjetljenja te može razaznati micanje i smjer kretanja, a može i koristiti nisko-energetsku Bluetooth vezu za interakciju s drugim uređajima i Internetom.