« Ožujak 2024 »

Ukupno: 1019859
TERENSKA NASTAVA U VUKOVAR
Autor: Administrator , 28. 11. 2016.

U sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, učenici 8.a i 8.b razreda posjetili su 23. i 24. 11. grad Vukovar. U pratnji su bile učiteljice Ivanka Hohnjec i Katica Erlih te pedagoginja Dubravka Žigmund.

fotografije 1        fotografije 2

Polazak autobusom bio je u 3:45 ispred škole. Neki učenici malo su produžili san, ali je važno da su naposljetku došli.
Nakon pet sati vožnje stigli smo u vukovarsku vojarnu zajedno s ostalim školama iz Varaždina i okolice, te preuzeli lunch pakete. Odmah nakon toga slušali smo
predavanja o Domovinskom ratu i bitci za Vukovar. Predavanje o bitci za Vukovar održao je Pero Mihaljević. Iako smo bili umorni, pozorno smo slušali predavanja koja su prilično dugo trajala. Bilo je rečeno mnogo podataka te nismo mogli sve zapamtiti. Unatoč tome saznali smo na koje su načine naši branitelji branili Vukovar. Slušajući predavanja, shvatili smo da se ne može reći da se rat vodio između Srba i Hrvata jer su neki Srbi bili i borili se na strani Hrvatske. Nakon toga smo ručali i pošli u Muzej grada Vukovara i Muzej vučedolske kulture. U muzejima smo vidjeli mnogo toga, kao npr. lubanje, odjeću, ribe, posuđe...

Zatim smo se smjestili u Hostel Dubrovnik. Na recepciji smo dobili raspored smještaja učenika po sobama u kojima nas je moglo biti deset. Neki nismo bili zadovoljni rasporedom pa smo se razmjestili. Vani je već pao mrak. Svi smo se uredili i krenuli u grad, tj. centar Vukovara. Tamo smo posjetili spomen-križ na Dunavu na kojem smo se pomolili i upalili svijeću. Nakon toga smo imali slobodno vrijeme u gradu koje smo mogli na bilo koji način iskoristiti. Neki su sjeli u kafić uz Dunav i uživali u vrućoj čokoladi ili čaju, a neki su šopingirali. Osjećao se božićni ugođaj jer je Vukovar već prekrasno ukrašen. Zbog predivnog Dunava u jednom smo se trenutku osjećali kao da smo na moru. U gradu smo se  sprijateljili s učenicima iz drugih škola i razmjenjivali brojeve mobitela. Kad nam je slobodno vrijeme završilo, išli smo na večeru. Nakon večere sve su škole stigle u disko. Svi smo se zabavljali. Plesali smo, pjevali, skakali... Čak nam se pridružila i pedagoginja. DJ je puštao odlične pjesme. No, nažalost ta dva sata provedena u disku jako su brzo prošla.

Bili smo tužni kad smo se već u 21:30 morali vratiti u hostel. Budući da smo bili mokri od plesa, svi smo se željeli otuširati. Poslije smo u pidžamama svi još bili na hodnicima ili u drugim sobama družeći se s prijateljima i učenicima iz drugih škola. U 23:00 sata sva su se svjetla na hodnicima ugasila što je značilo da više ne smijemo izlaziti iz soba, već poći na spavanje. Mi naravno nismo pošli spavati. Zabavljali smo se u sobama do kasno u noć. Znali smo da nas sutra čeka naporan dan, ali još nismo htjeli poći u krevete.
Idući dan smo morali rano ustati i u 8:00 napustiti hostel. Doručkovali smo i zajedno s OŠ Jalžabet posjetili memorijalna mjesta u Vukovaru i njegovoj okolici. Najprije smo pošli
Trpinjskom cestom koja je poznata pod nazivom „Groblje tenkova“ u Spomen-dom hrvatskih branitelja. Ispred Spomen-doma zajedno smo se fotografirali pored tenka i vidjeli spomenik Blagi Zadri. On je bio jedan od najvažnijih zapovjednika obrane Vukovara i heroja Domovinskog rata.

Vozeći se dalje cestom, vidjeli smo Put spasa, tzv. Kukuruzni put. Njime su se pojedini naši branitelji u posljednji trenutak uspjeli spasiti. Potom smo stigli u Vukovarsku bolnicu koja nas je najviše dojmila. Vidjevši to, nekima su potekle suze. U jednoj maloj prostoriji nalazilo se 250 ljudi. Tu smo vidjeli u kakvim teškim uvjetima su se ljudi borili da bi preživjeli. Otišli smo i do Memorijalnog groblja te Ovčare gdje smo se svi zajedno pomolili. Ovčara nas je zbilja jako potresla. Zgrozili smo se čuvši kako su ubijali ljude.

Potom smo pošli do Vodotornja i Vojarne. U Vojarni smo naučili mnogo o minama. Razgledali smo oružje i tenkove na koje smo se mogli popeti. Dečkima je to bilo jako zanimljivo. Tamo smo dobili lunch pakete za put, a potom smo krenuli na ručak.

Naš posjet gradu heroju završio je predavanjem o Školi mira i sudjelovanjem u kvizu. Našu školu predstavljale su učenice Dora Jamnik i Ivona Lazar osvojivši 3.mjestu. No, nije nam bila toliko važna pobjeda, koliko to što smo imali priliku sudjelovati.

Nažalost, došao je kraj našeg posjeta Vukovaru. Pozdravili smo se s ostalim školama i tužni krenuli kućama. Mnogo toga smo naučili. Htjeli smo ostati još koji dan u Vukovaru, ali sve što je lijepo kratko traje. Stigli smo kućama oko 21:00 sat prepuni dojmova koje nam je Vukovar ostavio.
Eto, na kraju još samo mogu reći :
„Čuvajte i ljubite naš grad heroj.“